Pogoń Oleśnica to najstarszy klub sportowy na Dolnym Śląsku, założony 12 maja 1945 roku. Od zawsze była klubem wielosekcyjnym, w którym wiodącą rolę odgrywała sekcja piłki nożnej. Przez blisko 70 lat działalności Pogoń Oleśnica wychowała wielu wspaniałych sportowców, którzy nie tylko dostarczali wielu radosnych chwil oleśnickim kibicom, ale tez byli doskonałą wizytówka Oleśnicy na arenie krajowej, a nawet międzynarodowej. To dzięki sukcesom naszych piłkarzy, którzy w 1994 roku wywalczyli bezprecedensowy w historii naszego pięknego miasta awans do II ligi, ówczesnego zaplecza ekstraklasy, a dwa lata później byli rewelacją rozgrywek o Puchar Polski, w którym dotarli aż do półŠfinału, eliminując po drodze tak utytułowane drużyny jak Ślęza Wrocław, Śląsk Wrocław, Lech Poznań i Górnik Zabrze, o Oleśnicy i ogromnych możliwościach jej mieszkańców dowiedziała się cała Polska.

O sukcesach piłkarzy z „Miasta wież i róż” pisały i piszą najpoczytniejsze tytuły prasowe, ich występy relacjonowały – i czynią to nadal – najpopularniejsze stacje radiowe i telewizyjne. A w ostatnich latach do grona mediów wnikliwie śledzących wydarzenia w Pogoni Oleśnica dołączyły także liczne portale internetowe. Bogate tradycje, konsekwentna praca szkoleniowa, wsparcie i zainteresowanie wiernej grupy kibiców, oraz niemalejące zainteresowanie mediów, to niewątpliwe atuty, które sprzyjają intensywnym pracom nad dalszym rozwojem największego klubu sportowego w Oleśnicy i jednego z największych na całym Dolnym Śląsku. Krokiem ku jego jeszcze lepszej przyszłości jest także reorganizacja struktur i wydzielenie sekcji piłkarskiej z wielosekcyjnego stowarzyszenia.

Od jesieni 2013 roku sekcja piłkarska Pogoni Oleśnica działa samodzielnie w ramach powołanej do życia spółki z o.o. Dzięki podjętym w ostatnich miesiącach działaniom Pogoń Oleśnica będzie coraz silniejsza, zaś jej organizacja konsekwentnie zmierza ku najwyższym standardom. Pogoń Oleśnica jest dziś klubem z piękną historią, przed którym otwierają się wspaniałe perspektywy. A dzięki ambitnym celom sportowym, nowoczesnej organizacji i infrastrukturze oraz zespołowi prawdziwych profesjonalistów, jest doskonałym partnerem w realizacji planów marketingowych.

Działania MKS Pogoń Oleśnica od początku 2014 roku to pasmo nieustających sukcesów. W sezonie 2014/2015 w sposób spektakularny klub zwyciężył Ligę Okręgową i powrócił do IV Ligi Dolnośląskiej. W sezonach 2015/2016 i 2016/2017 zajął wysokie miejsca plasując się zawsze w pierwszej piątce najlepszych zespołów IV Ligi Dolnośląskiej. Doskonała praca z młodzieżą, zaowocowała połączeniem sił z innym lokalnym partnerem Oleśnicką Szkołą Futbolu. Dzięki tej fuzji, przeprowadzonej w grudniu 2016 roku, szeregi MKS Pogoń Oleśnica zasiliło ponad sto dziewczynek i chłopców, którzy stworzyli podwaliny pod odbudowę prawdziwej Akademii MKS. W lipcu 2017 roku nastąpiło kolejne połączenie sił. W struktury MKS Pogoń Oleśnica wprowadzeni zostali seniorzy lokalnego rywala Olimpii Oleśnica, tworząc zespół rezerw, na codzień występujący w A klasie.